Rak dojke predstavlja vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji širom sveta, pogađajući podjednako i razvijene i nerazvijene oblasti planete.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu se godišnje registruje skoro 1.700.000 obolelih žena, dok od iste bolesti svake godine umre preko pola miliona njih. Srbija u ovom pogledu ne zaostaje za svetskim trendovima, pa je tako i u našoj zemlji rak dojke najčešći maligni tumor u ženskoj populaciji.
Zato, drage sugrađanke ukoliko niste u predhodne dve godine uradili mamografiju, a imate između 50 i 69 godina, podsećamo Vas da to učinite! Otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi bolesti stvara se mogućnost za njegovo efikasno lečenje – pravovremenom primenom odgovarajuće savremene terapije i daljim kontinuiranim tretmanom, moguće je spasiti puno života i značajno unaprediti kvalitet života obolelih žena.
Rak dojke epidemiološki podaci
Tokom 2014. godine zabeležen je porast uzrasno-specifičnih stopa obolevanja žena od 40. godine života, a najviše stope incidencije su zabeležene u najstarijim uzrastima od 60. do 74. godine života.
Kada govorimo o umiranju od malignih tumora dojke primećuje se blagi porast već u uzrastu od 45. godine, ali najviše stope mortaliteta su u uzrastima od 60. do 69. godine života.
Nažalost, visoke stope incidencije u uzrastima od 60. do 69. godine (209,5/100.000) prate u istim uzrastima i visoke stope mortaliteta (85,1/100.000), što najverovatnije govori o kasnom javljanju žena ovog uzrasta na preventivne preglede, kada je maligna bolest već u uznapredovalom stadijumu, odnosno već su prisutne udaljene metastaze na susednim organima.
Kada govorimo o obolevanju od raka dojke, prema procenama Globocana iz 2012. godine, Srbija se nalazi zajedno sa većinom zemalja nekadašnjeg zapadnog Balkana (Slovenija, Hrvatska, Crna Gora) u sredini, odnosno sa nešto nižim rizikom obolevanja od raka dojke u Evropi.
Međutim, kada govorimo o umiranju od raka dojke procene Globocana su da su žene u Srbiji, odmah posle žena u Makedoniji, pod visokim rizikom umiranja od raka dojke u odnosu na druge osobe ženskog pola u Evropi.
Oktobar se, kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, obeležava širom sveta, kako bi se skrenula pažnja na visoku rasprostranjenost ovog oboljenja i da bi se podigla svest, pre svega opšte javnosti, o značaju prevencije i ranog otkrivanja. Tako se pruža mogućnost za pravovremeno započinjanje lečenja i povećavavaju šanse za trajno izlečenje, naročito kada se uzme u obzir značajan napredak koji je u pogledu tretmana ove bolesti ostvaren u proteklih par decenija.
Visoka učestalost obolevanja od raka dojke mora se u izvesnoj meri pripisati činjenici da do danas nisu otkriveni ili do kraja razjašnjeni svi uzroci njegovog nastanka, pa su dometi primarne prevencije, u tom smislu, limitirani. Imajući tu vrstu ograničenja u vidu, kao jedino dokazano efikasno rešenje za smanjenje stope umiranja od ove bolesti, nameće se njeno rano otkrivanje, odnosno sekundarna prevencija. Upravo s tim ciljem, Svetska zdravstvena organizacija kreira, promoviše i podržava nacionalne programe za kontrolu karcinoma dojke.
Prateći preporuke Svetske zdravstvene organizacije i iskustva evropskih zemalja u sprovođenju populacionih skrining programa, u Republici Srbiji je u decembru 2012. godine započet program organizovanog skrininga raka dojke koji ima za cilj smanjenje smrtnosti i unapređenje kvaliteta života žena obolelih od ove bolesti.
Preduzete mere u sistemu zdravstvene zaštite od 2012. godine na teritoriji republike Srbije – Postepeno se uvodio program organizovanog skrininga raka dojke. Skrining metoda je mamografija. Ciljna populacija su žene uzrasta 50-69 godina. Na teritoriji Republike Srbije u ovom momentu organizovani skrining raka dojke se sprovodi na teritoriji 36 opština (na kojima preko 600.000 žena ciljne popualcije).
Tokom meseca oktobra, apel se upućuje, pre svega, opštoj javnosti, sa ciljem podizanja svesti žena o značaju ranog otkrivanja karcinoma dojke i važnosti svih nivoa prevencije, ali i stručnoj javnosti i donosiocima odluka na svim nivoima, u cilju pružanja podrške jačanju kapaciteta zdravstvenih ustanova kako bi sprovođenje programa skrininga raka dojke bilo što uspešnije i kako bi vodilo ka željenim pozitivnim ishodima po zdravlje.
Ostavite odgovor