Потреба за безбедним и поузданим залихама крви и крвних производа је непрекидан захтев широм света. Захваљујуćи добровољним даваоцима, лако доступним банкама крви и обученим професионалцима, квалитетне залихе крви су доступније него икада раније.

У оквиру кампање подизања свести, Светски дан добровољних давалаца крви наглашава важност добровољног давања за безбедно снабдевање крвљу. Добровољно давање, у комбинацији са протоколима скрининга, је од суштинског значаја за најбезбедније снабдевање крвљу.

Како изгледа процедура давања крви

Прво се попуњава упитник ( треба понети неки документ са собом), потом се провера ниво хемоглобина у крви, разговара са лекаром који вас и прегледа  и онда – да крв. Након чега следи лагано послужење и разговор са другим даваоцима и волонтерима Црвеног крста. И то је део процедуре давања крви!

Крв се тестира на крвљу преносиве болести, на присуство ХИВ-а, хепатитиса Б и Ц и сифилиса.

Крв се узима из прегиба лакта где је инервација најслабија. Осећај после давања крви се не може описати, морате га доживети. Пожелећете да га доживите поново. То је та чувена “зависност” од давања крви. Медицински разлози да се ваше тело навикава на давање крви не постоје. Међутим, оно што је дефинисано као “wорм глоw” односно осећај задовољства је свакако присутан.

Уколико вам је  дозвољено да дате крв након чега сте након неког времена добили књижицу добровољног даваоца крви припадате привилегованој категорији здравих људи.

Пристанком да добровољно давање крви добијате потпуно бесплатан здравствени преглед. Наравно, уколико сумњате у нешто и нисте субјективно  здравствено добро, давање крви није начин да проверите своје здравље. Крв ће бити узета од вас искључиво ако се процени да пре свега нећете угрозити сопствено здравље, а онда ни здравље примаоца.

Ако вам посао није да управљате огромним машинама на великим висинама или  високо ризичан посао, одмах се после давања крви можете вратити својим свакодневним активностима.

После давања крви се треба понашати уобичајено. Завој не треба скидати 2 сата након дате крви, треба избегавати цигарете 2 сата као и теже физичке активности тога дана.

У нашој земљи, мушкарци крв могу дати на 12 недеља (3 месеца), а жене на 16 недеља или 4 месеца.

Пре давања крви, особи која даје крв, препоручује се узимање лаганог оброка и доста течности и потребно је да буде одморна.

После давања крви сваки давалац треба да се понаша уобичајено, као и пре давања крви. Препорука је да се након давања крви попије доста течности. Исхрана и физичке активности би требало да буду уобичајене. Ипак, после давања крви у периоду од два сата не би требало пушити цигарете, а поред незаштићених опасних машина и апарата не би требало радити у периоду до шест сати. Особама које се професионално баве пословима који се обављају на висини и професионал¬ним возачима тог дана се препоручује да не раде.

Свака узета јединица крви испитује се на крвно-групну припадност (АБО и Рх), као и на присуство непожељних (ирегуларних) антитела, узрочника болести које се могу пренети преко крви (трансмисивне болести), као што су: жутица (хепатитис)- типа Б и Ц, ХИВ и сифилис. Целокупна служба трансфузије крви је, по закону, обавезна да тестира сваку јединицу крви.

Желите да спашавате животе?

То је лако ако сте здрави, имате између 18 и 65 година, преко 50 килограма и мало добре воље!

Уколико сте у Војводини кликните на линк испод:

Zavod za transfuziju krvi Vojvodine

Уколико сте у Београду или Централној Србији кликните на линк испод:

Institut za transfuziju krvi Srbije

Уколико сте у на југу Србије кликните на линк испод:

Zavod za transfuziju krvi Niš

Додатне информације о акцијама добровољног давања крви можете добити на следећим линковима:

Crveni krst Užice

Crveni krst Kragujevac

Crveni krst Vojvodine

Crveni krst Beograda

Извор:

https://izjzv.org.rs/?lng=&cir=&link=3-15-4185

Оставите одговор