Недеља имунизације у Европском региону Светске здравствене организације обележава се од 20-26.4. 2020. године са слоганом „Спречи. Заштити.Вакциниши“
Центар за превенцију и контролу болести Завод за јавно здравље Панчево, заједно са координаторима имунизације и сарадницима мреже осам домова здравља, две опште болнице, три специјалне болнице као и током свих ових година реализоваће тимску активност – ревизијом вакциналних картона, пружањем стручнометодолошке помоћи свим учесницима у извођењу имунизације и изграђеним порукама о имунизацији ка медијима, здравственим радницима, доносиоцима одлука и општој популацији, доприносећи усвајању знања и изградњи позитивних ставова ка имунизацији.
Указује се на значајну улогу медицинских сестара и бабица у програмима имунизације, односно свих здравствених радника имајући у виду значај релевантног информисања, стицања знања, изградње поверења и позитивних ставова код свих корисника услуга примарне превенције у здравственом систему.
Имунизација је резултат колективне одговорности. Учините све да Ви и чланови Ваше породице будете правовремено и потпуно вакцинисани.
Имунизација је једна од најуспешнијих јавноздравствених иницијатива. Имунизацијом се превенирају болести, компликације и смртни исходи од вакцинама превентабилних болести међу којима су дечија парализа, дифтерија, тетанус, велики кашаљ, хепатитис Б, морбили, заушци, рубела, неке врсте запаљења плућа, проливи изазвани ротавирусом и рак грлића материце.
Имунизација је допринела искорењивању великих богиња и доприноси искорењивању дечије парализе.
Обухват имунизације на територији Јужнобанатског округа је у 2019. години преко 95% у свим вакцинама и на нивоу је петогодишњег просека за ЈУжнобанатски округ, осим вакцинације ММР вакцином (93,32%) због малог процента обухвата у ДЗ Панчево (90,08%), ДЗ Ковин (90,76%) и ДЗ Алибунар (92,50%); Хепатитис Б вакцином у првој години са три дозе (92,24%) због малог процента обухвата у ДЗ Панчево (85,92%); ДТаП-ИПВ-ХиБ рев. у 2. г. (92.94%) због малог процента обухвата у ДЗ Панчево (87,61%) и ДЗ Алибунар (93,29%) и Пнеумококном коњугованом вакцином са три дозе 91,54% , која је од 2018. године почела са применом, али је већи од прошлогодишњег обухвата (84,19%) и то због малог процента обухвата у ДЗ Панчево (85,14%). Као разлог неимунизовања обвезника до достигнутих >95% дато је због акутног фебрилног стања или акутне болести као и одбијања родитеља да се деца вакцинишу те је санитарној инспекцији пријављен 43 обвезник. У Дому здравља Панчево обухват вакцинама ММР у 2. години (90,08%), Хепатитис Б вакцином у првој години са три дозе (85,92%), ревакцинација ДТ у 7. години (93,97%), ДТаП-ИПВ-ХиБ рев. у 2. г. (87,61) и Пнеумококном коњугованом вакцином са три дозе (85,14%), није достигнут > 95%, а разлог се може наћи осим горе наведеног и у недостатку педијатра – политика одлагања вакцинације дуже од прописаног правилником о имунизацији.
Када посматрамо разлог неимунизовања у 2019. години је износио 1037 за 2 више него претходне године (1035) од којих је 4% немедицински разлози- одбијање вакцине (43) а 96% су из медицинских разлога (994). Током 2019. године је због одбијања родитеља да вакцинишу дете пријављен 31 обвезник, троструко мање него 2018. године (108).
Анализа вакцинама превентабилних болести и обухвата вакцинација
Оставите одговор