U našoj zemlji Nacionalna nedelja promocije dojenja obeležava se 40. nedelje u godini koja simbolično predstavlja trajanje trudnoće, a ove godine obeležiće se u periodu od 1. do 7. oktobra pod sloganom „PODRŽI DOJENJE – OSNAŽI RODITELJE. SADA I UBUDUĆE.”
Obeležavanje Svetske nedelje dojenja je ujedno i prilika da se javnost upozna sa ciljevima i aktivnostima Nacionalnog programa podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta („Službeni glasnik RS”, broj 53 od 11. jula 2018.).
Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života. Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete sisanjem ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije. Dojenje je ključni faktor preživljavanja, zdravlja i blagostanja odojčadi i majki i predstavlja vitalni deo održivog razvoja i značajnu komponentu globalne akcije okončanja poremećaja uhranjenosti.
Dojenje nije isključiva odgovornost žena – zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost. Podršku majkama koje doje moguće je obezbediti na različite načine. Tradicionalno, podršku pruža uža, ali i šira porodica. Potrebna je podrška šire okoline, a pored zdravstvenih radnika i savetnika za dojenje i podrška prijatelja, kao i zajednice u celini. Uprkos međunarodnim preporukama, samo 40% svih beba mlađih od šest meseci u svetu su isključivo dojene, a samo 45% nastavlja dojenje do navršena 24 meseca.
Ciljevi Svetske i nacionalne nedelje dojenja 2019. su:
- Informisati ljude o vezi između dojenja i socijalne podrške roditeljima.
- Učvrstiti podršku vrednostima roditeljstva i rodno ujednačenim socijalnim normama na svim nivoima radi pružanja podrške dojenju.
- Sarađivati sa pojedincima i organizacijama koji pružaju podršku roditeljima.
- Podsticati delovanje ka rodnoj ravnopravnoj roditeljskoj socijalnoj zaštiti kako bi se unapredilo dojenje.
Istraživanja pokazuju da politika plaćenog porodiljskog odsustva pomaže u smanjenju smrtnosti kod odojčadi za 13% za svaki dodatni mesec porodiljskog odsustva. Plaćeno odsustvo omogućava ženama da se ranije fizički oporave od porođaja i vrate na posao oporavljeni fizički, mentalno i emocionalno.
Podrška radnog okruženja:
- Globalno gledajući, povratak majke na posao posle porođaja jedan je od vodećih razloga ranog prestanka dojenja i zamene majčinog mleka veštačkom formulom.
- Mnoge od vodećih svetskih kompanija usvajaju pravednija i izdašnija porodiljska odsustva i usvajaju i druge politike koje porodicama pružaju podršku radi svoje reputacije i uštede troškova.
- U zemljama u razvoju, privatne kompanije mogu pružiti podršku uključivanjem u nacionalne programe zaštite materinstva.
Podrška vrednostima roditeljstva i rodne jednakosti kao socijalne norme:
Dojenje je uvek vezivano za ulogu majke. Kada očevi/partneri podrže dojenje i učvrste odnos sa svojom bebom, poboljšava se i praksa dojenja i roditeljskih odnosa. Na ovaj način se očevi više vezuju za svoju decu, koja se samim tim brže razvijaju. Roditelji su onda deo istog ravnopravnog tima koji nadgledaju, komuniciraju, prilagođavaju se i veruju jedno drugome. Pored toga, spremni su jedno drugom da pomognu, a ne da preuzimaju kontrolu. Norme oca se menjaju. Mnogi očevi nisu samo pružaoci usluga i snabdevači, već su direktno uključeni u sve što je u vezi sa majkom i decom, što je veoma bitno za razvoj dece. Roditeljstvo koje uključuje očeve kao ravnopravne partnere u roditeljskom timu koristi i deci i roditeljima.
Prednosti dojenja za novorođenče/odojče:
- Obezbeđuje pravilan rast i razvoj
- Podstiče razvoj i sazrevanje odbrambenog sistema
- Smanjuje rizik od gojaznosti
- Podstiče razvoj inteligencije
- Štiti od mnogih bolesti i infekcija
- Smanjuje rizik od proliva
- Smanjuje rizik od pojave alergija
- Smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta
Prednosti dojenja za majku:
- Pomaže uspostavljanju emocionalne veze sa detetom
- Smanjuje krvarenje posle porođaja
- Doprinosi normalizaciji telesne mase
- Smanjuje rizik od pojave osteoporoze
- Smanjuje rizik od pojave malignih oboljenja dojke i jajnika
- Smanjuje rizik od postporođajne depresije
- Smanjuje rizik pojave anemije
Ostavite odgovor