Међународни дан борбе против насиља над женама, познат и као „Дан окончања насиља над женама“, глобални је догађај који се обележава сваке године 25. новембра.
Овај датум служи као оштар подсетник на универзалне узроке, последице и мере спречавања насиља са којима се суочавају жене широм света.
Према последњим подацима, скоро 1 од 3 жене, око 736 милиона широм света, доживела је физичко и/или сексуално насиље од стране неке блиске особе. Када је реч о смртоносном насиљу, у просеку, сваког сата више од пет жена или девојака настрада од стране некога из њихове породице. Широм света, 16-58% жена доживљава родно засновано насиље изазвано технологијом а генерација З и миленијалци су највише погођени.
Међународни дан борбе против насиља над женама делује као катализатор промена и оснажује појединце и заједнице да се боре против свих облика насиља, укључујући:
- Насиље у породици
- Сексуално насиље
- Трговину људима
- Друге праксе које су штетне за жене.
Како је почео да се обележава Међународни дан борбе против насиља над женама?
Формално увођење обележавања овог дана датира из 1991. године, као иницијатива “1. Глобалног женског лидерског института”. Током овог догађаја, активисти су покренули кампању „16 дана активизма против родно заснованог насиља“, која почиње 25. новембра и завршава се 10. децембра, на Дан људских права.
Овај период симболизује суштинску везу између родно заснованог насиља и људских права. Кампања има циљ да мобилише појединце и организације да се активно ангажују у чиновима за окончање насиља над женама.
Уједињене нације су званично установиле Међународни дан борбе против насиља над женама 2000. године, резолуцијом коју је усвојила Генерална скупштина УН.
Овом резолуцијом упућен је позив владама, међународним организацијама и цивилном друштву да 25. новембар обележавају као дан посвећен подизању свести и предузимању мера против родно заснованог насиља. Преко својих различитих субјеката, као што су УН Wомен и УНИЦЕФ, Уједињене нације предводе и подржавају иницијативе и кампање усмерене ка елиминисању насиља над женама и девојкама. УН обезбеђују ресурсе, стручност и координацију, али и олакшавају глобалне напоре у превенцији и реаговању на родно засновано насиље.
Учешће УН-а укључује обележавање овог дана, уз активан ангажман на промоцији политика и програма усмерених на отклањање основних узрока насиља над женама и остваривање родне равноправности.
Такође се наглашава важност свеобухватних услуга за жртве родно заснованог насиља, укључујући приступ правди, здравственој заштити и системима подршке.
Међународни дан борбе против насиља над женама служи као платформа за УН да подигне глобалну свест, заговара промене политике и мобилише појединце, заједнице и владе да предузму акцију.
Како се може обележити Међународни дан борбе против насиља над женама?
- Подижите свест
Образовање је моћно средство у борби против насиља над женама. Делите информативни садржај на друштвеним медијима, започните разговоре са пријатељима и породицом или организујте догађаје за подизање свести у својој заједници.
Повећањем разумевања и емпатије можемо да спречимо штетне ставове и понашања.
- Подржите локалне иницијативе
Повежите се са организацијама у вашој заједници које су посвећене окончању насиља над женама и девојкама. Волонтирајте, пружите финансијску подршку или учествујте у њиховим догађајима и акцијама прикупљања средстава. Заједно можемо појачати утицај и створити сигурнија места за све.
- Заговарајте промене
Будите глас за родну равноправност и женска права. Ангажујте се са локалним и националним креаторима политика како бисте промовисали законе и политике које штите жене од насиља.
Подржите кампање које позивају на снажније мере против сексуалног узнемиравања и напада. Борите се да осигурате женама приступ адекватној здравственој заштити. Заједно можемо створити окружење у којем жене могу живети без страха.
- Појачајте гласове оних који су претрпели насиље
Пружите особама које су преживеле насиље платформу да поделе своје приче и искуства. Слушајте са емпатијом, потврдите њихова искуства и подржите их на путу њиховог оздрављења.
Појачавајући њихов глас, разбијамо тишину око насиља над женама и оснажујемо друге да траже помоћ и правду. Поделите прикупљене приче на друштвеним мрежама, користећи релевантне „хасхтагове” (#) како бисте досегли до шире публике и инспирисали промену.
У нашој земљи Насиље у породици, у смислу Закона о спречавању насиља у породици (“Сл. гласник РС”, бр. 94/2016 и 10/2023 – др. закон), “јесте акт физичког, сексуалног, психичког или економског насиља учиниоца према лицу са којим се учинилац налази у садашњем или ранијем брачном или ванбрачном или партнерском односу или према лицу са којим је крвни сродник у правој линији, а у побочној линији до другог степена или са којим је сродник по тазбини до другог степена или коме је усвојитељ, усвојеник, храњеник или хранитељ или према другом лицу са којим живи или је живео у заједничком домаћинству.”
Насиље можете пријавити на следеће телефоне:
- Полиција: 192
- Јединствени СОС телефон за Војводину: 0800-10-10-10, бесплатан позив радним данима,10-20 х
- Сигурна женска кућа Нови Сад, ЦСР: 021/64-65-746, сваког дана 00-24х
- Нови Сад „Из круга Војводина“: 021/447-040, 066/447-040, 0800-10-10-10, радним данима 9 – 16х
- Аутономни женски центар – СОС телефон за подршку женама жртвама насиља: 0800 100 007, 10-20х
- Пријава насиља у породици (МУП): 0800-100-600
- Женски центар СОС телефон против насиља над женама и децом: 021/2645-328, радним даном 10-20х
- СОС телефон за жене и децу жртве насиља: 021/3626-006, 14-18х
- СОС Дечја линија „Број за проблем твој“: 0800-123456, бесплатни и поверљиви позиви (0-24х)
- Водич за пријављивање насиља у породици.
Извор:
https://izjzv.org.rs/?lng=&cir=&link=3-15-4315
Оставите одговор