Први резултати испитивања квалитета вода за купање и рекреацију показују да је на купалиштима у општини Панчево препоручљива само вода на Поњавици у Банатском Брестовцу. На осталим мерним местима је слабијег еколошког статуса због неповољног кисеоничног режима (што може бити последица тропских врућина које су се јавиле већ у јуну месецу), али и због повећаних концентрација нутријената (Поњавица у Омољици, купалиште у Иванову) које могу бити последица загађења воде. Језеро у Вршцу још увек није испуњено водом, тако да се становници источног дела Јужног Баната могу безбедно купати на отвореним базенима у Вршцу, као и панчевци на отвореном базену ЈКП „Младост“.

Са микробиолошког аспекта све површинске воде су у II или III класи еколошког статуса, што значи да се препоручују за купање, али када се процењује колики је ризик за оболевање од гастроинтестиналних и акутних фебрилних респираторних болести које могу настати због купања, а који се посматра у односу на број цревних ентерокока, тада је ситуација мало другачија: процењен ризик за воду купалишта Поњавице у Омољици је мали, за воду купалишта у Иванову, Тамиша у Панчеву, Јабуци и Глогоњу је умерен, за воду Поњавице у Банатском Брестовцу, Дунава на Белој стени лево од шпица и језера у Качареву је средњи, а за воду Дунава на Белој стени десно од шпица  ризик је висок.

Када се сви ови резултати сумирају, грађани треба да буду свесни свог избора да ли ће и где побећи од несносних врућина и да одговорно преузму ризик. Важно је да обрате пажњу да се пре, а и после сваког купања добро истуширају, да користе тоалете и дезинфекционе баријере на базенима и да се не излажу директном сунцу у току интензивног сунчевог зрачења. Мала деца, као и старије особе и хронични болесници су посебно осетљиви, па у том смислу мере превенције су за њих обавеза.

Оставите одговор