Тропски дани су већ измамили многе грађане на градски базен и плаже на рекама Тамиш и Дунав.
Прва испитивања Завода за јавно здравље Панчево показују да са микробиолошког аспекта не препоручује се само вода купалишта у Иванову. Међутим, потенцијални ризик за купање и рекреацију имају воде са свих купалишта: на реци Тамиш у Панчеву, Јабуци и Глогоњу, на реци Дунав на купалишту Бела Стена, на Поњавици у Омољици и Банатском Брестовцу, купалишту у Иванову и купалишту на језеру у Качареву. Детектоване су прекомерне количине нутријената који могу довести до еутрофикације водних тела што може бити узрок еколошких промена и смањеног еколошког статуса река. Један од разлога за то могу бити високе температуре и смањен водостај.
За оне који се ипак одлуче на купање, важно је да се после купања истуширају, да у води не роне, да деца буду увек под родитељском контролом, а на плажи да бораве уз заштиту од сунца – препоручено до 9 часова ујутру или после 17 часова.
Традиционално, у нашем региону најбоља за купање је вода Белоцркванских језера, али и купалиште „Шљункара“ у Ковину. Вода језера у Вршцу се сматра термоминералном и микробиолошки одговара за купање и рекреацију.
Вода панчевачког базена је здравствено исправна, тако да је то још једна локација на којој грађани могу безбедно да се расхладе.
Оставите одговор