У 2024. години у ваздуху града Панчева највише су биле укупне концентрације полена тиса и чемпреса (5310 поленових зрна/m3 ваздуха), амброзије (4489 поленових зрна/m3 ваздуха), коприве (4015 поленових зрна/m3 ваздуха), врбе (2315 поленових зрна/m3 ваздуха) и брезе (1722 поленових зрна/m3 ваздуха). Најдужу полинацију су имале траве (198 дана), коприве (179 дана) и амброзија (129 дана). Највећи број дана са концентрацијама већим од граничне вредности за полен алергених биљака забележен је за полен  амброзије (35 дана), тисе и чемпреса и коприве (16 дана).

Од наведних поленових врста истичу се полен амброзије, трава, коприве и брезе као јаки алергени, те у том смислу треба и даље предузимати мере планског одржавања зелених површина и планског одабира биљних врста за озелењавање града. Осим јавних предузећа која су одговорна за редовно кошење на јавним површинама (пре цветања амброзије), неопходно је да се укључе сви грађани како би искоренили амброзију у својим баштама и њивама у руралним пределима.

С обзиром да студије показују повезаност честичног загађења ваздуха и полена потребно је предузети мере за смањење загађења ваздуха: контролисати емисију возила, смањити употребу фосилних горива и повећати употребу алтернативних извора енергије и смањити ниво алергена у животној средини – садити дрвеће које нема алергени потенцијал.

У сарадњи са здравственим институцијама Града Панчево Завод прати обољевање становништва од алергијских болести узрокованих алергеним поленом у ваздуху. За превенцију алергијских болести важно је да грађани прате календар полинације и редовне недељне прогнозе концентрација полена у ваздуху о чему се могу информисати на интернет страници и друштвеним мрежама Завода за јавно здравље Панчево и на интернет  страници Агенције за заштиту животне средине Министарства заштите животне средине Републике Србије.

Завод за јавно здравље Панчево је ове године био учесник пројекта „Мере за унапређење квалитета ваздуха у Панчеву“ који је реализовала ГУ Панчево. Један од закључака који су произашли из едукативних активности је био да је неопходно повећати информисаност грађана, просветних радника и ученика о утицају алергених врста полена, посебно амброзије и да ове активности и у наредној години треба реализовати паралелно са опсежним акцијама уништавања амброзије.

Оставите одговор