Дечија глиста-Enterobius vermicularis: Дечија глиста је најчећа паразитоза у дечијем узрасту са највећом заступљеношћу код деце школског и предшколског узраста. Ови паразити нису карактеристични само за сиромашна подручја са ниским хигијенским приликама већ представљају важан здравствени проблем и у развијеним земљама.

Проузроковач и његов животни циклус: Мала дечија глиста (Enterobius vermicularis) на око изгледа као бели кончић. Женке су величине од 8-13мм, а мужјаци 2-5мм. Одрасле јединке живе у танком цреву, а ноћу се гравидна женка спушта према анусу где полаже јаја на кожу аналне и перианалне регије. У јајима се налазе ларве које постају инфективне након 4 сата, а могу опстати у спољашњој средини око 2 недеље. Човек се зарази ако оваква јаја прогута. Прогутана јаја доспевају у танко црево где након 15-43 дана настаје одрасла јединка која поново наставља циклус.

Клиничка слика: Симтоми инфестације дечијом глистом нису тешки, али могу изазвати непријатност. У највећем броју случајева симптоми нису присутни. Уколико се јаве, најкарактеристичнији је перианални свраб који је нарочито изражен ноћу. Код деце се може јавити поремећај сна, неконтролисано мокрење и раздражљивост. Ређе се јавља шкргутање зубима, нелагодност у стомаку и губитак телесне тежине.

Дијагноза болести: Поставља се узимањем отиска перианалне регије помоћу селотејп траке и њиховим микроскопским прегледом ради уочавања јаја паразита. Посебно је важно нагласити да се узорак узима ујутро рано, одмах након буђење, пре прања или купања како се јајашца не би уклонила. Отисак се узима обичном лепљивом траком (селотејп) која је залепљена за предметно стакалце. Лепљива трака се одлепити са стакалца и налепи преко перианалних набора уз благо притискање како би се јајашца залепила за траку. Након тога трака се скине са коже и поновно залепи преко стакалца и доставља лабораторији на анализу. Потребно је узети три узастопна узорка како би се побољшала осетљивост теста.

Резервоар инфекције и путеви преношења: Резервоар инфекције је искључиво човек. Заражавање настаје уколико се прогутају зрела јајашча глисте преко руку на које доспевају са ануса, чешањем или преко одеће, рубља, постељине, хране, играчака или других предмета који су контаминирани јајима паразита.

Инкубација и период заразности: Инкубација износи 2-6 недеља и представља период од ингестије јаја паразита до појаве гравидне одрасле женке. Особа је заразна све док гравидна женка полаже јаја у перианалне наборе коже.

Превентивне мере и лечење:

  • Прање руку топлом водом и течним сапуном након коришћења тоалета, пре јела и пре припреме хране представља најзначајнију меру у спречавању настанка ове инфестације, како код деце, тако и код одраслих.
  • Лечење оболелих спроводити одговарајућим лековима по налогу изабраног доктора или педијатра.
  • Како би се спречиле поновне инфекције неопходно је да се лече сви чланови породице без обзира на симптоме и лабораторијске налазе.
  • Потребно је подрезивање ноктију, спречавање чешања перианалног предела, одвикавање од грицкања ноктију, стављања руку и играчака у уста.
  • Неопходно је пооштрити све мере личне хигијене, спроводити свакодневно јутарње туширање, замену доњег рубља и постељине и њихово прање на темпертури изнад 60°Ц.
  • Свакодневно усисавање.
  • Обзиром да јајашца паразита могу да опстану у спољашњој средини до 2 недеље неопходно је, након започетог лечења, интензивирати мере личне хигијене и хигијене средине у том временском периоду.
Оставите одговор