На дан обележавања овог датума, Завод за јавно здравље Панчево може да се похвали да је добио нове просторије, али нажалост, за опремање истих су потребна значајна средства, тако да се надамо да ће се следећа годишњица обележавати на новој локацији.


Просторне проблеме Завода ипак са великом снагом и успехом превазилазе сви запослени који својим залагањем и трудом обезбеђују да завод континуирано имплементује знања о савременим методологијама испитивања, остварује одличне резултате и правовремено информише јавност.


У оквиру обележавања Дана завода 01.11.2024. године одржани су стручни састанци на којима је истакнуто место јединица локалне самоуправе, института и завода за јавно здравље у изради и реализацији Планова квалитета ваздуха јединица локалне самоуправе, као и у реализацији мерења квалитета ваздуха.


Панчево је овим поводом имало прилику да угости угледне професорке медицине Института за јавно здравље Војводине. Посебно интересантно предавање имала је проф. др Наташа Драгић која је указала на значај праћења квалитета ваздуха и изради процене утицаја на здравље људи.


Представницe Градске управе града Панчево – Весна Јерков из Секретаријата за заштиту животе средине и Завода за јавно здравље Панчево – Прим. др Дубравка Николовски приказале су досадашње мере које су предузете у складу са Акционим планом за спровођење Плана квалитета ваздуха агломерације Панчево, као и досадашње резултате мониторинга ваздуха и полена у граду Панчеву.


Резултати мониторинга показују да највећи утицај на квалитет ваздуха има честично загађење, честице РМ10 и РМ 2,5 чије средње годишње вредности су ниже од граничних вредности годишње имисије и вишегодишњи тренд ових параметара је у опадању. Посебно је важно што се види опадајући тренд и у зимском периоду, с обзиром да су кућна ложишта један од водећих загађивача поред саобраћаја. Међутим, укупан број дана са присутним загађењем изнад граничних дневних вредности је већи од прописаног броја дана који је дефинисан националном регулативом.


Иако охрабрујући, ови подаци не смеју да нас успавају, јер су ове годишње вредности и даље високе у односу на препоруке Светске здравствене организације. Веома је важно да свака установа, па и сваки појединац обрати пажњу на лични допринос смањењу оптерећења ваздуха, било да је у питању набавка новог аутомобила који користи „чисту енергије“, коришћење јавног превоза, вожња бицикла, пешачење. Решавање питања која се односе на енергетску ефикасност на свим нивоима је кључно, али и сасвим мале, личне навике као што је одржавање затвореног и отвореног простора слободним од дима је од неизмерне важности за дуг и здрав живот и здраву и чисту животну средину.

Оставите одговор